05 August, 2017

Dewey Readmore Books
46. Raamat, mille kaanepildil on raamat.
" Kuulus raamatukogukass Dewey "
Autor:Vicki Myron ja Bret Witter
Tõlkija:Kärt Merilain
Lehekülgede arv: 280

Kirjastus: Kunst
Aasta:2009
„Ühel külmal jaanuarihommikul leiab Vicky raamatukogu uksele kinnitatud tagastamiskastist üdini külmunud kassipoja. Talle pannakse nimeks Dewey Loerohkem Raamatuid ja raamatukogust saab tema kodu rohkem kui 19 aastaks.
Dewey lummab linnarahvast oma armsa, kiinduva ja malbe loomuga, ennekõike hämmastab aga inimesi tema imeline kuues meel – ta tunneb alati eksimatult ära, kes vajab tema lohutavat lähedust parasjagu kõige rohkem.
Dewey kuulsus aina kasvab, temast saab lausa turismiatraktsioon, staar, keda tullakse vaatama lähedalt ja kaugelt, keda tuntakse teises ilma otsaski.“

Oh, see raamat tekitas tunnete tornaado . Raamatu lõpuosa oli raske lugeda, sest silmad vees. Mainin kohe alguses ära, et raamat meeldis mulle ikka niiväga, et kindlasti tahaks teda oma isiklikku raamaturiiulisse saada (lugesin raamatukogust laenutatud raamatut). Saan aru, et tegu ei olnud eneseabi raamatuga, kuid mind mõjutas loetu väga sügavalt. Justkui oleks isegi külastanud Spenceris olevat raamatukogu ja kohtunud Deweyga. Saanud osa tema seltskonnast ja silitanud karvast kasukat. Ilmselgelt kassiarmastajana kuuluks minagi linnakese selle osa hulka, kes armastas raamatukogukassi Deweyd.

Üheltpoolt see raamat pani tunded möllama, teiseltpoolt andis hingerahu. Hmm, tegelikult on raske neid tundeid sõnadesse vormistada. Sellel raamatul lihtsalt oli mulle mõju . Tunnen seda! Ilmselt jääb raamat veel kauaks meelde. Aitäh juhusele, kui otsisin väljakutse teema alla sobivat raamatut ning nunnu kiisu võlus ning raamatukogus see raamat kenasti mind ka riiulil ootamas.

Alguses tundus selline nunnu ja armas hüljatud kassipoja päästmise lugu. Lugedes edasi aga koorus välja midagi palju rohkemat. See ei ole ainult Dewey lugu. See on ka linna kujunemise ja selle elanike lugu. Dewey emme (raamatukogujuhataja Vicki), tema tütre ja pere lugu. Ja väga paljude raamatukogu külastajate lugu, keda kõiki mõjutas Dewey tähelepanelikkus ja armastus.

Jah, kassid on võrratud ja nende võrratute karvaste olevuste seas on väga erilisi isendeid. Minu meelest on väga tore, et on vaevaks võteud ja kirjutatud neist raamatuid. Dewey lugu ei ole ilukirjanduslik. Vicki kirjutan Dewey loo siiralt nii nagu tema silmis see kõik oligi. Ja ma olen väga rõõmus, et ta nii siiralt ja ausalt selle kirja on pannud.


Raamatus oli üks tabav lause, „ isegi kui asjad läksid hästi, ei läinud nad kunagi kergelt“. Jah, tõsi! Olen kogenud!
Pilt Dewey kodulehelt. 


No comments: