31 July, 2017

Tutvusin Torisejaga

VV: " Kõike head, toriseja!"
Autor: Tuomas Kyrö
Tõlkija: Kadri Jaanits 
Lehekülgede arv: 224
Kirjastus: Varrak
Aasta: 2017


„Ise tehtud on alati kõige paremini tehtud. Olgu kodu, püksid või kirst.
Romaan „Kõike head, Toriseja!“ räägib padusoomlaslikest põhiväärtustest, elust, surmast ja paneelmajade ehitamisest. Toriseja on otsustanud kirjutada endale ise järelehüüde, sest kes teine tunneks paremini tema elu ja tegemisi. Hauakivigi olgu aegsasti valmis, kui kord juba odavalt saab. Testamendis võtab toriseja kokku oma materiaalse ja vaimse pärandi, mida on ei rohkem ega vähem kui terve põlvkonna jagu. Toriseja tahab ise otsustada, kes saab maja, kes Vord Eskorti ja kummale miniale jääb kumb perenaise ehetest. Samal ajal heidab vana mees pilgu ka tagasi minevikku, asjade algusesse, sünnile ja lapsepõlve. Elule tagasi vaadates tuleb torisejal tunnistada, et temagi on teinud elus mõne vea. Ühe või kaks, oleneb, kuidas lugeda.„

Torisejaga olen nüüd ka tuttav. Ovega sain eelmisel kuul tuttavaks. Ega Toriseja Ovest suurt ei erine, kuigi Ovele elasin rohkem kaasa (neid kahte raamatut võrrelde meeldis Ove mulle palju rohkem). Aga ka torisejal oli palju vahvaid mõtteid. Muhelesin õrnalt tema elutarkustele kaasa. Neid tasub kõrva taha panna.
Näiteks nõustun Toriseja arvamusega müüjate eest põiklemise kohta. Arvan sama, et müüjate koolis on ilmselgelt puudu tunnist, kus räägitakse, et vägisi pakkumine peletab eemale palju häid kliente. 
Ove ajas mind naerma ja nutma. Toriseja vaid veidi muhelema. Ah, mis sest pidevast võrdlemisest ikka. 
Muide Toriseja on kahel korral Eestis käinud. Tema muljed meie kodumaast on naljakad. Testamendis mainib ta narvakast taksojuhigi ära.
Torisejas tundsin ära küll kellegi, kellega jätsin huvasti selle aasta esimestel päevadel. Päevakorras enamvähem samad teemad, millest raamat kirjutas.
„ Küsisin, kas elu oli tõepoolest selline nagu piltidelt paistab või tuleb see ainult pildistamise hetkest ja inimeste paigale sättimisest.“
„ Ega ikka ei peaks elutee viimastel meetritel sööma sama, mida esimestel meetritel“ 
„ Teistele tuleb teha nii nagu neile hea on, isegi kui nad seda ise ei taipa“
Raamat mulle meeldis! 👌

No comments: