14 June, 2017

Ove

VV: "Mees nimega Ove"
Autor: Fredrik Backman
Tõlkija: Ene Mäe
Lehekülgede arv: 319
Kirjastus: Tänapäev
Aasta: 2012


„Ove on 59-aastane mees, kes sõidab Saabiga. Ta on pahurdaja, selline mees, kes näitab näpuga inimeste peale, kes talle ei meeldi,nagu oleksid nood murdvargad. Tal on vankumatud põhimõtted, kindel rutiin ja lühike närv. Inimesed kutsuvad teda “kibestunud naabritõpraks”. Aga kas on Ove siis sellepärast kohe kibestunud, kui ta ei kõnni kogu aeg ringi, lai naeratus justkui näkku kleebitud? Tema kareda pealispinna all on tegelikult pikk lugu ja palju kurbust. Nii et kui ühel novembrihommikul kolib naabermajja jutukas noor paar kahe väikese jutuka tütrega ning kogemata Ove postkasti lõhub, algab koomiline ja südantsoojendav lugu, milles võib kohata tüütut kassi, ootamatut sõprust ja haagisega tagurdamise iidset kunsti.“

Ove on tore. Ausalt! Ma ei saa ju midagi halba öelda kellegi kohta, kes väga meenutab mind ennast.
Päris jube on lugeda, kui igas lõigus tunned midagi nii tuttavlikku, et hakkab lausa tunne, et kirjanik on sind salaja jälgimas käinud. Njah, ilmselt lihtsalt ongi teatud grupp inimesi ( nn Ovesid), kes vastavad eespool olevale kirjeldusele.
See raamat on tõesti hea, aga selle mõistmiseks peab raamatu päris läbi lugema. Nii nagu inimeste puhulgi, et suuda me alati kohe mõista, sest ei tea kogu tausta. Ei tea võõra inimese elust ju midagi. Kipume aga igasugu hoiakuid kohe võtma. Nii ka selle raamatu puhul ma ei mõistnud esimeste lehekülgede lugemisel seda vaimustust, mis lugenud selle raamatu kohta olen. Siis aga sain küll aru, millest see vaimustus tuleb. Ja vaimustusin täiega kaasa. Peaaegu terve raamatu ma aina muhelesin. Ove oskab ikka nii äkki ja nii hästi öelda. Viimaseid lehekülgi aga oli võimatu lugeda, sest midagi ei näinud. Silmad olid pisaraid täis.

„ Armastus on imelik asi. See tabab sind ootamatult.“

No comments: